ją swoją funkcję właśnie za sprawą działania tego zjawiska. Sama fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz techniki, która zajmuje się uzyskiwaniem energii elektrycznej za sprawą zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to korzysta z energii promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne mogły zostać skonstruowane tylko dzięki odkryciu zjawiska, które umożliwia konwersję energii słonecznej w prąd elektryczny. Energetyka słoneczna zajmuje się praktycznym wykorzystywaniem energii słonecznej, która stanowi jedno z odnawialnych źródeł. Zjawisko fotowoltaiczne zostało zauważone po raz pierwszy w 1839 roku, co zapoczątkowało cały proces wytwarzania ogniw fotowoltaicznych używanych współcześnie zarówno w przemyśle, jak i w domach prywatnych. Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej.
Zasada działania paneli słonecznych
Fotowoltaika jest pojęciem, które określa naukę zajmującą się wykorzystywaniem energii słonecznej do wytworzenia energii elektrycznej. Przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest możliwe dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotoogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, korzystają ze zjawiska fotowoltaicznego. Sama instalacja słoneczna, jakiejkolwiek nie byłaby wielkości, musi posiadać inwerter, który umożliwia konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, jeśli chodzi o aspekt użyteczny. Jednak samo zjawisko przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną jest bardziej skomplikowane, a jego odkrycie zapoczątkowało korzystanie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków są zbudowane z półprzewodnika tworzącego złącze p-n, na które pada światło. Odpowiednia budowa fotoogniw umożliwia zajście zjawiska fotowoltaicznego.
Jak wyglądają panele fotowoltaiczne
Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii
Współcześnie coraz ważniejsze staje się korzystanie z odnawialnych źródeł energii ze względów środowiskowych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej jest promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika jest taką dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się właśnie wykorzystywaniem energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Kwestie związane z problemami środowiskowymi dotyczą wszystkich, dlatego też wiele państw zaczęło wprowadzać subwencję na budowę przemysłowych instalacji słonecznych. Panele fotowoltaiczne są przeznaczone także do użytku prywatnego, istnieje więc sporo dofinansowań do instalacji słonecznych zarówno w skali przemysłowej, jak i w skali indywidualnej. Montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzony przez odpowiednią firmę, która swoje usługi oferuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Wzrost znaczenia fotowoltaiki nastąpił głównie z powodów ekologicznych, jednak spore grono osób decyduje się na montaż paneli słonecznych także ze względów finansowych.